Hayasızca Hareketler Suçu Nedir?

Hayasızca Hareketler Suçu Nedir?

Hayasızca Hareketler Suçu Bir kimsenin teşhircilik yapması ya da alenen cinsel ilişkiye girmesi ile ortaya çıkan suç türüne ”hayasızca hareketler suçu” denir. TCK madde 125 hayasızca hareketler suçunu düzenler.

Türk Ceza Kanunu bu suç türünü düzenleyerek genel toplum ahlakının zarar görmesini ve toplum utanma duygusunu korumayı amaçlar.

Hayasızca Hareketler Suçu Nasıl Meydana Gelir?

Hayasızca hareketler suçunun işlenmesi için iki hareketten birini seçip gerçekleştirmek yeterli olur. Bu sebeple seçimlik bir suçtur. İki harekete ise alenen cinsel ilişkiye girmek ya da teşhirciliktir.

Alenen Cinsel İlişkiye Girme Suçu

Türk Ceza Kanunu’na göre iki kişinin de rızası ile girdiği alenen bir cinsel ilişki suç kabul edilir. Burada suç sayılmasının sebebi cinsel ilişkinin alenen gerçekleştirilmiş olmasıdır. Hukuk sistemine göre aleniyet; sayısı tam olarak belli olmayan, diğer kimseler tarafından görülebilecek, duyulabilecek veya bunlar olmasa bile çok sayıda insanın tanık olabileceği bir araçla gerçekleştirilmesi demektir.

Alenen cinsel ilişkinin suç sayılabilmesi için çok sayıda insanın görmesi veya duyması gerekli değildir; çok sayıda insanın görme ihtimalinin yüksek olması da suç sayılması için yeterlidir.

Hayasızca hareket suçuna bir örnek de hayvanlarla ilişkiye girmektir.

Hayasızca hareket suçunu oluşturmak için yalnızca kamuya açık alanda ilişkiye girmek gerekmez; kamuya açık olmayan örneğin kendi evinde ilişkiye girdiğinde, üçüncü kişilerin görmesine olanak sağlayacak şekilde perdeler ya da kapılar açık bırakılmış ise aleniyet sebebi ile bu da hayasızca hareketler suçuna girer.

Arabada cinsel ilişkiye girmek de alenen cinsel ilişki suçuna girer. Hiç kimse görmese bile görme olanaklarının bulunması da suç oluşturmak için yeterlidir.

Alenen cinsel ilişkide bulunma suçu işlendiği takdirde yaptırımı; 6 ay ile 1 sene arasında hapis cezası olarak belirlenmiştir.

Teşhircilik Suçu Nedir?

Bir kimsenin cinsel organını ya da cinsel bölgelerini belirli bir kişi hedef olmadan gösterilmesi ile meydana gelir. Teşhircilik yapanın ahlaki görevlere aykırı bir hareket olmasından kaynaklı olarak cezalandırılması gerektiği belirlenmiştir.

Belirli bir kişiye göstermek amaçlanarak teşhircilik yapmak cinsel taciz olarak belirlenir. Teşhircilik olması için belirli bir kişi değil kamuya açık alanda bir insan belirlemeden çıplak gezmek ya da cinsel organını göstermek gibi davranışlar gerekir.

Teşhircilik suçu işlendiği takdirde cezası 6 ay ile 1 sene arasında hapis cezasıdır.

22.10.2022
7.682
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AVCI HUKUK
AVCI HUKUK
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?