Müstehcenlik Suçu ve Cezası Nedir?

Müstehcenlik Suçu ve Cezası Nedir?

Müstehcenlik suçu nedir? Müstehcenlik suçu; müstehcenlik içeren ürünlerin aleni şekilde ortaya serilmesi, para karşılığında ticareti yapılması, reklam çalışmalarının yapılması, şiddet öğeleri içeren ya da doğal olmayan yollardan cinsel ilişkiyi içeren materyallerin üretilmesi, satılması, bulundurulması, depolanması, kullanıma sunulması vb. seçimlik hareketlerle genel ahlaka karşı işlenen suçlardandır. Müstehcenlik içeren dergilerin, filmlerin ve diğer ürünlerin yapımında çocukların kullanılması veya ülkeye girişinin yapılması, çoğaltılması, ticaretinin yapılması, depolanması, elde bulundurulması ve piyasaya sunulması gibi fiiller ile işlenen müstehcenlik suçu, genel müstehcenlik suçuna göre daha ağır yaptırımın uygulandığı bir suç türü olarak düzenlenmiştir. Müstehcenlik suçu, TCK madde 226’da Genel Ahlaka Karşı Suçlar başlığı altında düzenlenmiş suçlar arasında kendine yer bulur.

Müstehcenlik suçu nedir? Yargıtay’ın müstehcenlik suçu olaylarındaki yaklaşımına göre, müstehcenlik suçunun tespit edilmesinde, toplumun çoğunluğunun sahip olduğu kültürün yargıları değil, toplumun genelinin düşüncelerinin ve kültürünün esas alınması gerekir. Bu yaklaşıma göre suça konu ürünün toplumun ortak edep ve ahlak temizliğine yönelik açık bir saldırı niteliğinde olup olmadığı, özellikle çocukların bu davranışın zararlı etkilerinden korunması gerekip gerekmediği tespit edilip objektif olarak müstehcen olup olmadığı belirlenmelidir. Örneğin, pornografik ürünlerin meydanlarda sergilenmesinin müstehcenlik suçu oluşturduğunda tereddüt yoksa da erotizm veya cinsellik konusunun hangi noktadan sonra müstehcenlik teşkil ettiği yargı kararlarında tartışmaya neden olmaktadır. Yargıtay, müstehcenlik suçundaki hukuki çıkarı toplumun utanç duygularının oluşturduğunu, bu duygulara zarar veren ürünlerin müstehcen olduğunu kabul etmiştir.

Müstehcenlik suçu ”seçimlik suçlar” arasında yer alır ve ikiye ayrılır.

  • Çocuklara karşı müstehcenlik suçu
  • Toplumun geneline karşı işlenmiş müstehcenlik suçu

Müstehcenlik suçunun da kendi içinde işleniş şekilleri vardır;

Müstehcen ürünleri aleni olarak sergileme, topluma sunma fiili ile gerçekleştirilen müstehcenlik suçu 6 aydan, 2 yıla kadar hapis ya da adli para cezası ile cezalandırılır.

Müstehcen ürünleri ticarette kullanma, kiraya verme ya da satmak da müstehcenlik suçunun bir çeşididir. Bu ürünleri bedelsiz olarak verme, dağıtma da müstehcenlik suçuna girer ve cezası 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası ya da adli para cezasıdır.

Müstehcenlik suçunun cezası 1 seneden fazla ise adli para cezasına çevrilemez, hapis cezası yaptırımı infaz edilmelidir.

22.10.2022
1.420
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AVCI HUKUK
AVCI HUKUK
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?