Kötü Muamele Suçu Nedir ve Cezası Nedir?

Kötü Muamele Suçu Nedir ve Cezası Nedir?

Kötü muamele genelde aynı konutta yaşayan insanlar arasında ortaya çıkan suçtur. Aynı evde yaşayan aile üyelerinde biri, bir diğerine şefkat ve vicdani duygulardan uzak bir şekilde, acımasızca davranıyor ise kötü muamele suçu ortaya çıkar. Türk Ceza Kanunu madde 232 Kötü muamele suçunu düzenler. TCK’da Aile Düzenine Karşı Olan Suçlar başlığında düzenlenmiştir.

Kötü muamele aynı zamanda kamu personellerinin idaresi altında bulunan insanlara kötü davranışlarının oluşturduğu suçu da ifade eder. AİHS’nin 3. maddesinde adı geçen kötü muamele bu suçtan bahseder.

Kötü Muamele Etkenleri

Kötü muamele insani vicdan ve şefkatle bağdaşmayan fiilleri içine alır. Örneğin; yaralama, çıplak gezdirme, aç tutma gibi davranışlar da kötü muamele adı altında cezalandırılır. Bu davranışlar sürekli hale gelirse de ortaya eziyet suçu çıkar.

Dikkat edilmesi gereken nokta var ki; kötü muamele mağdurun vücudunda basit tıbbi müdahale ile tedavi edilebilecek derecenin fazlası bir etki yapmış ise, artık kötü muamele suçundan değil, kasten yaralama suçundan dolayı yaptırım uygulanır.

Kötü Muamele Suçunun Cezası Nedir?

Aynı evde yaşadığı insanlardan birine kötü muamelede bulunan failin alacağı ceza, Türk Ceza Kanunu 232. maddesinin 1. fıkrasına göre iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıdır.

Kamu personellerinin idaresi altındaki insanlara uyguladığı kötü muameleden ortaya çıkan suçta ise alacakları ceza, Türk Ceza Kanunu 232. maddesinin 2. fıkrasına göre bir yıla kadar hapis cezasıdır.

Meydana gelen bir suça karşılık hapis cezası ile birlikte ya da tek başına uygulanabilen bir yaptırım çeşididir. Kötü muamele nedeniyle verilen hapis cezası da adli para cezasına çevrilebilir.

Kötü muamele, şikayete tabi suçlar arasında yer almaz. Savcılık makamı tarafından resen de soruşturulur. Kötü muamele, şikayet için herhangi bir süre belirlenmemiş bir suçtur aynı zamanda. Kötü muamele için zamanaşımı 8 sene olarak belirlenmiştir. Dava açmak için zamanaşımı süresi aşılmadığı müddetçe dava açılabilir. Kötü muamele davalarında yargılama yapmakla yükümlü olan mahkeme, asliye ceza mahkemesi olarak belirlenmiştir.

22.10.2022
900
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AVCI HUKUK
AVCI HUKUK
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?